Továrno na smrt, z čeho máš strach?Poslední dobou mám v mysli docela rušno. Příčinou ale nejsou události v rodině nýbrž události v Kutnohorské továrně na smrt. Ano, nepletete se. Myslím tabačku.


Byla to dobře placená práce. Opravdu excelentní ohodnocení. Vůbec na nic jsem si nestěžoval a nabídnutá finanční odměna za práci byla neuvěřitelná. Nečekal jsem takovou dardu. Ale pro pořádek musím vysvětlit – nejednalo se o mzdu, kterou mi dával Randstad. Píši o platu odjinud. A čas pomalu plynul, a já existoval, a já přemýšlel, a já plánoval. Zrodila se ona myšlenka mé nové autobiografie z tohoto místa. V životě by mě ale nenapadlo, že vše dostane takovy obrátky.


22.11.2018 v 10 hodin 58 minut jsem měl následující telefonát z kanceláře pracovní agentury Randstad, z pobočkové kanceláře fungující přímo v areálu Philip Morris, Kutná Hora. Volala mi paní Štěpánová, Account Manager of Randstad s.r.o.


VO: Prosím.
RA: Dobrý den pane Ondrejko, u telofonu Randstad, Štěpánová. Pane Ondrejko, nemám pro vás pozitivní informaci.
VO: V jaké věci ale?
RA: Dostala jsem pokyn vás informovat o tom, že pravděpodobně Philip Morris na vás podá trestní oznámení.
VO: To si děláte srandu? Za co?
RA: Ne, bohužel ne. Proto vám to volám, aby jste byl na tuto věc připraven, že vás chce žalovat vlastně za to, co jste podnikl ohledně vaší knihy.
VO: Jo.
RA: Takže mi bylo řečeno, abychom vás na toto připravily. Byl tady kvůli tomu to řešit i náš pan ředitel.
VO: Jo.
RA: Takže, aby jste todle to věděl.
VO: Páne jo, ti mají ale strach ve Philip Morris, že vylezou na světlo věci, o kterých se neví. Dobře, děkuji za info.

Nyní následovaly moje soukromé požadavky na kancelář Randstadu které s ničím nesouvisí. Randstad se zachoval pěkně a mnou požadované věci jsem měl obratem ve svém emailu. Hovor pokračoval dále.

VO: A za tuhle tu informaci vám děkuji mnohokrát, ohledně toho Philip Morris.
RA: No asi jsem vás nepotěšila no ale
VO: ne, ne, ne,néééé!!! (snažím se přeřušit volající stranu) právě, že naopak. Právě, že jste mě potěšila a udělala mi velkou radost.

Další a konečnou část hovoru není nutné komentovat. To nejdůležitější je zde. Obratem volám do jedné pražské redakce a konzultuji s ní informace, které jsem právě dostal. Společně se shodujeme na tom, že tady kurva něco nehraje, že tady není vše košér a někdo má velké obavy, aby se nedostalo ven něco nepatřičného.

Proč se dělají takovy štěky popravdě moc nechápu. Vždyť kniha ještě ani nevyšla, nikdo nemůže vědět, co v ní bude a už se podávájí trestní oznámení a žaloby? Tady jsem buďto píchl do vosího hnízda nebo jsem urazil něčí patologickou ješitnost. Mluvím o vyšším managementu.


Ukázky z knihy:

Takovým mistrům je to jedno. Ti mě spíš v oblibě neměli. A není se co divit. Pokud jim bude nějakej brigoš vytýkat jejich nedostatky, jejich organizační neschopnosti, bude pochopitelně nevolníkem. Namátkou vemu jeden den na Gesce, kdy na pracovišti byli dělníci rozmístěni tak nepochopitelným způsobem, že na stroji 16 byl jeden modrej, na stroji 2 také jeden. Na Focke 16 a 2 také po jednom. Neměl nás tedy kdo střídat. Jenže na výrobáku 27 jich bylo 5. Nepochopitelně přidělených pět lidí, kdy tři mohli jít hrát, na celých 12 hodin, karty. Vytočil jsem se a šel hledat mistra. Našel jsem ho na nové hale a vysvětlil mu, jak jsou lidi blbě rozdělení a rovnou mu navrhl řešení, které nebude mít negativní dopad na výrobu drog. Dal mi volnou ruku, já sebral 3 lidi a poslal je točit mašiny 16 a 2, z dvojky jsem stáhl kluka, kterej točil Focke 16 a 2. Bylo provedeno a vše bylo v pohodě.

****

Jinej mistr dnes sedí na relaxu a mele slátaniny o tom, jak mě zajímají jenom pauzy a diví se tomu, že mě nevyrazil už Kotek.

Zapřemýšlel jsem. Bože je toto normální? Kotek byl pan mistr. Jenže se někomu znelíbil a oni ho vyhodili. Nechtěli ho tam. Využili prostě toho, že je fabrika celá ve sračkách a šup s ním ven. Nikoho nezajímalo, že je v tom Kotek nevině, nikoho nezajímalo, že mechanici nejsou schopni opravit baličku č.13, nikoho nezajímalo, že nejsou náhradní díly. Prostě se potřebujeme Kotka zbavit tak využijeme tohoto stavu. To, co přišlo po Kotkovi má úplně stejnej efekt jako semeno vystříkany do sklenice s mlíkem. Jen plave a není vidět.

****

A najednou z něho vypadla věta, že nevím kolik má Philip Morris právníků a že to je nenormální stavět se proti takovéto firmě.

Lukáši to myslíš vážně?
Já nejsem žádnej přizdisráč kterej se lekne nebo kterej se bojí, že ho kousne pes. Seru na to, kolik má firma právníků. Tady jde o princip, ne o to, že na mě firma pošle plný autobus svých Judr. ovcí. Ale víš co je nejdůležitější? Já mám ty lidi u mašin, na rozdíl od tebe, rád. Strašně moc bych jim přál lepší podmínky v práci a ve skrytu duše doufám, že se, díky té knize, alespoň něco zlepší. Co pro ně děláš ty? Nic. Neotevřeš hubu, protože se bojíš, že tě přeřadí na méně placenou práci nebo máš obavy, že tě dostihne osud alá Kotek.

_______________________________________________A tento management na mě chce podat trestní oznámení nebo žalobu? Za co proboha? Myslím si, že by si ti nahoře měli sáhnout do svědomí a podívat se na to, jak se chovají ke svým zaměstnancům a proč najednou kmenoví utíkají a nechtějí pro PMI již dále pracovat.


A pro Philip Morris Kutná Hora mám vzkaz. 


Zastrašování v podobě trestního oznámení nebo žaloby není dobře zvolená strategie. Na toto vám z vysoka kašlu. Nemám z vás strach a za takovéto jednání vás po pravdě nenávidím. Udělám vše pro to, aby se vaši zaměstnanci měli lépe a v případě žaloby z vaší strany s vámi s naprostým klidem půjdu dál. Třeba až k International Court of Justice v Haagu.* 


*(Pro neanglicky mluvící. International Court of Justice je mezinárodní soudní tribunál sídlící v nizozemském Haagu v Paláci míru.)

Komentáře

Oblíbené příspěvky